Four Teams, One Dream

Four Teams, One Dream

The Sports Division is pleased to announce the list of 62 athletes who will represent Dominica at the 2017 CBN/WINLOTT Windward Islands Schools Games (WISG) in St. Vincent and the Grenadines from Saturday, July 22, to Saturday, July 29, 2017.

The contingent consists of 21 girls, and 41 boys, competing in five disciplines: Basketball – boys and girls, Volleyball – boys and girls, Football, Netball, and Track & Field. The students will be accompanied by 9 officials and are expected to leave Dominica on July 21st & 22nd, and return on July 30. Last year Dominica placed third in the 4 nation games.

The Team Breakdown for participation in the 2017 Windward Islands Schools Games are as follows:

 

Basketball

MALE

  1. Joshua Henderson
  2. Jayvie Bellot
  3. Jaiden Laurent
  4. Keniah Lloyd
  5. Jonathan Mills
  6. Aaron Hypolite
  7. Kiefer Francis
  8. Cleve Bellot
  9. Nathan Sebastien
  10. Kohath Baron
  11. Maxwell Birmingham
  12. Dante Peter
  13. Jervan Guiste
  14. Norton Vidal

FEMALE

  1. Kyla Winston
  2. Celena Langlais
  3. Kaylee Clark
  4. Jade Powell
  5. Shernyka Bruno
  6. Kimmisha Jno Baptiste
  7. Verd Fountaine
  8. Aymah George
  9. Shernese Joseph

 

Football

  1. Dante Peter
  2. Micah Elie
  3. Elwin Jean Louis
  4. Kiano Martin
  5. Kassim Peltier
  6. Jervanie Xavier
  7. Zion Emmanuel
  8. Jarvis Humphreys
  9. Fitz Jolly
  10. Nick Anthony
  11. Kieron Magloire
  12. Jamie Parillon
  13. Usher George
  14. Jomiah Timothy
  15. Dante Moses
  16. John Gregoire

 

Volleyball

MALE

  1. Cameron Challenger
  2. Cleve Bellot
  3. Dante Moses
  4. Camille Regy
  5. Jayvie Bellot
  6. Jervan Guiste
  7. Khimo Benjamin
  8. Matthan Jude
  9. Nester James
  10. Norton Vidal
  11. Wayne James

FEMALE

  1. Adicia Burton
  2. Celena Langlais
  3. Faith Labad
  4. Kimmisha Jno Baptiste
  5. Kyla Winston
  6. Nequese Edwards
  7. Shanelle Nichols
  8. Sherma Prince
  9. Stelly Martin
  10. Yanelle Registe

 

Netball

  1. Faith Labad
  2. Kyla Winston
  3. Adicia Burton
  4. Shanelle Nichols
  5. Sherma Prince
  6. Celena Langlais
  7. Kaylee Clarke
  8. Jade Powell
  9. Kishma Harve
  10. Shernyka Bruno
  11. Kimmisha Jno Baptiste
  12. Shernese Joseph
  13. Verd Fountaine

 

Track and Field

MALE

  1. Jonathan Mills
  2. Aaron Hypolite
  3. Elwin Jean Louis
  4. Jomiah Timothy
  5. Nester James
  6. Jervan Guiste
  7. Floyd Pond
  8. Beris Francis
  9. Micah Elie
  10. Kurnesh Jean Jacques
  11. Jabez Ferreira
  12. Jonathan Celestine
  13. Khimo Benjamin
  14. Raheem Joseph
  15. Cameron Challenger
  16. Camille Regy

FEMALE

  1. Adicia Burton
  2. Kianna Benjamin
  3. Kimmisha Jno Baptiste
  4. Moesha Thomas
  5. Tianna Jno Lewis
  6. Ketisha George
  7. Stelly Martin
  8. Shanelle Nichols
  9. Celena Langlais

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.